Suriyeli mülteci ailenin sıfırdan başarıya uzanan hikayesi

Suriye'deki iç savaş nedeniyle 2013'te Türkiye'ye gelen Zemzem ailesi, dört yıl zarfında lisans eğitimlerini tamamlayıp kendilerine yeni bir hayat kurdu.


Suriye'deki iç savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Bayırbucak Türkmenlerinden Zemzem ailesi, sığındıkları Türkiye'de sıfırdan yeni bir hayata başladı. Ülkelerinde sağlık sektöründe çalışan anne ile baba Türkiye'de yeniden sınava girip ilahiyat fakültesi diploması alırken, oğulları ise mühendislik bölümünü üstün başarıyla tamamladı.


Suriye'nin batısındaki Lazkiye kentinden Türkiye'ye gelen ve Osmaniye'deki sığınmacı kampına yerleştirilen Zemzem ailesinin 3 ferdi de evlerinden uzakta geçen dört yıl zarfında lisans eğitimlerini tamamlayıp yeni bir hayat kurdu.


Türkiye'ye 2013 sonlarında geldiklerini söyleyen Suriyeli ailenin 1994 doğumlu oğlu Muhammed Zemzem, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.


Osmaniye'deki sığınmacı kampında 5 ay kaldıktan sonra eğitim hayatını tamamlamak için ailesini geride bırakarak İstanbul'a geldiğini söyleyen Muhammed, "Suriye'de liseler arası başarı sıralamasında ikinciydim. Ancak Türkiye'ye gelince her şeye sıfırdan başlamam gerekti." dedi.


Gerçekleşen üniversite hayali

Muhammed, "Sınavlarda, hayalini kurduğum mekatronik mühendisliği bölümüne girmeye hak kazandım. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde başladığım lisans eğitimimin ilk yılını birincilikle tamamladım." dedi.


Yüksek lisans programı için Sabancı Üniversitesi'nden tam burs aldığını, bu nedenle Suriyeli ve Türk arkadaşlarının ilgi odağı haline geldiğini söyledi.


Aynı azimle çalışmaya devam ettiğini dile getiren Suriyeli genç, "Başarı tesadüf değildir, bunun en iyi ispatı kazanılan başarıların devamını getirmektir." diye konuştu.


Üniversitedeki eğitmenlerden tam destek

Üniversitedeki öğretim üyelerinin kendisi için bir "ağabey" olduğunu belirten Muhammed, siyasi görüşleri ve Suriyelilerin varlığına bakış açıları ne olursa olsun bütün eğitmenlerin kendisini destekleyerek yönlendirdiğini vurguladı.


Muhammed, "Sabancı Üniversitesi, akademik alanda ilerleyebileceğim, yüksek lisans ve doktora eğitimimi tamamlayarak araştırma gruplarına katılabileceğim konusundaki hayallerimi destekledi. Bu da beni Türkiye'ye hizmet edebileceğim konusunda daha da umutlandırdı." dedi.


Mülteci kampının "en genç" mezunları

Suriyeli genç, sadece kendisinin değil, anne ve babasının da eğitim hayatlarına devam ettiğine dikkati çekerek, "Halen mülteci kampında kalan anne ve babam, Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni 'üniversitenin en yaşlı mezunları' onuruyla tamamladı." dedi.


Muhammed, "Anne ve babam, önlerindeki en büyük engel olan lisan sorunu aştıktan sonra eğitim hayatlarına devam ettiler." diye konuştu.


Türkiye'ye teşekkür

Muhammed Zemzem, Türkiye'nin kendilerine sunduğu imkanları da unutmayacaklarını ifade etti.


"Bizim için pek çok alanın kapısını açan Türkiye hükümetine teşekkür ediyorum. Türk halkı da yürütülen bazı kampanyalara rağmen bize çok iyilik yaptı." diyen Muhammed, Türk halkının kendilerini kardeşleri olarak görmesini istediğini dile getirdi.