Suriyeli mülteciler fındık hasadında çalışabilecekORDUOrdu Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, fındık hasadında ilk kez bu yıl oturma izni olan sığınmacı Suriyeli'lerin çalışabileceğini, bunun da fındık işçileri arasında rekabete yol açacağını, ücretlerde dengeleme unsuru olacağını söyledi.

Ordu'nun sahil kesiminde havanın sıcak gitmesi nedeniyle bazı üreticiler fındık hasadına erken başlarken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden fındık hasadı için mevsimlik işçiler kente gelmeye devam ediyor. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, bu yıl ilk kez Suriye uyruklu kentte kalan sığınmacıların da fındık hasadında çalışabileceğini söyledi. Bununla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'nın da bir genelge yayınladığını hatırlatan Selami Akarsu şunları söyledi:

"Gürcistan'dan mevsimlik fındık işi için gelenler ve Ordu'da ikametgahı olan burada kalan, sığınmacı statüsündeki Suriyeli'ler Valilik ve Kaymakamlıklar'dan alacakları mevsimlik çalışma izni ile fındık işçiliğinde çalışabilecekler. Her ilin çalışma kotası var. Ordu'da çalışacakların da il kotası var, buna dikkat etmek lazım. Yalnız bu çalışma süresi 90 gün ile sınırlı ve sadece fındık hasadını kapsıyor. Valilik tarafından oluşturulan Fındık Komisyonu kararı gereğince de fındık işçilerine günlük 60 lira ücret ödenecek. Suriye ve Gürcistan uyrukluların fındık hasadında çalışmasıyla fındık işçiliğinde de rekabet oluşmasını bekliyoruz."

'Ücretlerde dengeleme unsuru olacak'mış

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden gelen mevsimlik fındık işçilerinin kimlik bildirme zorunluluğu olduğunu belirten Selami Akarsu şöyle devam etti: "Mevsimlik fındık işçilerini çalıştıracak olan işverenlerin isim listelerini muhtarlıklara bildirmeleri gerekiyor. Muhtarlıklar da bu isimleri jandarma ve emniyete bildirmek zorunda. GBT'leri yapıldıktan sonra hiçbir sorun kalmıyor. İşverenler işçi çalıştırmada da sorun yaşamayacak. Bu sezon yaklaşık 10 bin fındık işçisinin bölgeye gelmesini bekliyoruz. Yerli işçilerin yevmiyeleri yüksek rakamlara doğru gidiyor, yabancı uyruklu işçilerin çalışması dengeleme unsuru olacak. Çiftçilerimizin de tercih meselesi olacak. Parasal yönüne bakarlarsa iki alternatif olacak onu değerlendirecek. Tercih, rekabet ve alternatif olması çiftçilerimiz için de önemli. Bu bölgede fındık işçilerine ihtiyaç var. Suriyeli işçiler fındık bölgesinde ilk defa çalışacaklar. Ne kadar verimli olup olmayacağını bu yıl göreceğiz."


16 yaşından küçük çocukların bahçede çalışması yasak

Valilik tarafından oluşturulan fındık komisyonu tarafından alınan karar gereği 16 yaşından küçük çocukların fındık hasadında bahçede çalıştırılmasının yasak olduğunu, izinsiz kaçak olarak Gürcistan uyruklu işçi çalıştıran bahçe sahiplerine her işçi için 6 bin lira cezai işlem uygulanacağını hatırlatan Selami Akarsu, üreticilerin mağdur olmamaları için dikkatli olmalarını istedi.

Bu yılın fındık rekoltesi ise henüz açıklanmadı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından rekoltenin Ağustos ayı içinde açıklanması bekleniyor.