Asıl insanlık dramı şimdi yaşanıyor: "14 mülteci aç susuz bekliyor..."

KKTC'nin Mağusa Limanı’na demirlediği 24 Temmuz tarihinden itibaren pek çok tartışmaya neden olan ve Avrupa’ya giden mülteci teknelerini engellemek amacıyla kurulan Defend Europe (Avrupa’yı Savun) isimli aşırı sağcı gruba ait C Star gemisi mürettebatı ile ülkeden sınırdışı edilmesine rağmen ardında tam bir insanlık dramı bıraktı.


Mağusa Limanı’na demirlediği 24 Temmuz tarihinden itibaren pek çok tartışmaya neden olan ve Avrupa’ya giden mülteci teknelerini engellemek amacıyla kurulan Defend Europe (Avrupa’yı Savun) isimli aşırı sağcı gruba ait C Star gemisi mürettebatı ile ülkeden sınır edilmesine rağmen ardında tam bir insanlık dramı bıraktı.


Doha’ya gidip armatör Sven Tomas Egerstrom’un biletlerini iptal etmesi nedeni ile yeniden KKTC’ye gönderilen 9 mülteci ile sığınma talep eden 5 mültecinin akıbetleri hakkında henüz bir gelişme yok. 9 insan kaçakçısı mağduru yasalarda yeri olmadığı için farklı statüde bulunmaları nedeni ile Ercan Havaalanı Polis Karakolu hücrelerinde bekletilirken, sığınma talep eden 5 mülteci ise ilk günden beri hala polis eşliğinde Mağusa’da faaliyet gösteren bir otelde tutuluyor.


14 Sri Lankalı’nın akıbetleri ile ilgili henüz netleşmiş bir bilgi yokken, KKTC devleti yetkililerinin de 14 kişi ile ilgili hiçbir açıklama yapmaması tepkiye neden oldu.


Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Genel Sekreteri Murat Kanatlı geri gönderilen 9 kişinin ülke yasaları nazarında hiçbir suç işlemediklerini söyleyerek buna rağmen polis hücrelerinde tutulmalarını kınadı. “İnsanlık ayıbı yaşanıyor” diyen Kanatlı, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada da durumu “Bir kez daha belli oldu ki Kıbrıs'ın kuzeyindeki idare insani krizlerle ilgili hiçbir şeyi umursamıyor, her şeyi yüzüne gözüne bulaştırıyor” şeklinde yorumladı.


GÜNLERDİR AÇ SUSUZ BEKLİYORLAR


Özellikle ülkede hangi statüde olmaları gerektiği konusunda karmaşa yaşanan 9 Sri Lankalı’nın ülke yasaları çerçevesinde herhangi bir suç işlemeden, suçsuz günahsız yere polis hücrelerinde tutulduğunu belirten Kanatlı, 9 kişinin günde 1 kez yemek öğünü ile insani şartlardan uzak ne olacaklarını beklediklerini belirtti.


15 Tamilli’nin günlerce Katar'ın Doha havaalanında aç sussuz beklediğini 6’sının ailelerinin yardımı ile yeniden Sri Lanka’ya dönerken kimsesi olmayan 9’unun ise Sven Tomas Egerstorm’un biletleri iptal etmesi nedeni ile Doha’dan geri KKTC’ye gönderildiklerini açıkladı. Ülkelerindeki iç savaştan ve dışlanmışlıktan kurtulmak için Defend Europe grubu üyelerinin eline düşerek İtalya’ya gitme umudu ile 10’ar bin Dolar ödeme yapan mültecilerin bu sayede yaşadıkları travmaya travma eklendiğini belirten Kanatlı, Ercan'da polis hücresinde tutulan 9 kişinin akıbetinin belli olmamakla birlikte, içlerinde kalmak isteyecek olanların olabileceğini söyleyerek, 9 kişinin nereye gönderilecekleri, parayı kimin vereceğinin belli olmadığı gibi kalacakların da durumunun belli olmadığını ve tüm bunların aslında insani bir krizi ortaya çıkardığını kaydetti.


“2’NCİ KAPTAN SCHLEYER BİLİNEN BİR NEO-NAZİ”


Konu ile yakından ilgilenen YKP Genel Sekreteri Kanatlı sosyal paylaşım sitesinde de yaptığı açıklamalar ile C Star gemisinin faaliyetlerini gözler önüne serdi.


Maddeler halinde yaptığı açıklamada mültecilerin yanı sıra “C-star gemisine faşist deyince abartır mıyız?” diye sorarken, “Mağusa'da da polis gözetimine alınanlar arasında olan C Star'ın 2. kaptanı Alexander Schleyer’in, bilinen bir Neo-Nazi olduğunu açıklayarak konu ile ilgili internet kaynaklarını da belirtti. Kaynaklı açıklamasında; “Gemiye Mağusa Limanı’ndan 7 ile 10 arası daha Neo-Nazi ve aşırı ırkçı binecekti ama sınırdışı prosüdürü uygulandığı için gemi Mağusa'dan yalnız mürettebatı ile ayrıldı, Limasol açıklarına gitti ve orda açık denizde Limasol'dan Dioni gemisi ile gelen bazılarını alıp batıya doğru yola çıktı. Buluşma anı marinne trafic gibi gemi trafiğinin takip edildiği sitelerden canlı olarak takip edildi. C Star’ın yasal olmayan işler peşinde olduğunu zaman zaman kapattığı antenlerinden anlamak mümkün, dün 10 saate yakın uluslararası sularda hiçbir sinyal vermeden seyahat etti yani konuştuğumuz da normal bir gemi değil. Bunu da Mağusa Liman Başkanlığı anlamakta güçlük çekti, ilk günden sorunsuzdur deyip Defend Europe şimdi sürekli kullandığı argümanı ellerine verdi. Özet: Mağusa Polis ve Liman Başkanlığı, tebrikler, yüzünüze gözünüze bulaştırdınız, insanlar yollarda mahsur kaldı, hücreye girdi, aç susuz bırakıldı, korsanlar sizin açıklamanız ile propaganda yapıyor hade hep beraber bağıralım 'yaşasın korsanların barınağı ve kollayıcısı kktc!', 'korsan yatağı kktc sonsuza kadar, korsanlar için ilelebet yaşasın'” ifadelerine yer verdi.