Ankara Valiliğinden Suriyeli mülteci genelgesi


Ankara Valisi Ercan Topaca, Başkentte yaşayan yaklaşık 85 bin Suriyelinin ihtiyaçlarının karşılanması, toplumsal kurallara uyumları ile kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması amacıyla bir genelge yayımladı.

Genelgede; Altındağ, Keçiören, Mamak ve Yenimahalle ilçelerinde yaşayan Suriyelilerin topluma entegrasyonu, toplumsal kurallara uyumu ve kamu hizmetlerine erişimlerinin sağlanması, kamu düzeni ve toplumsal barışın temini açısından büyük önem taşıdığı belirtildi. Genelde yer alan başlıkların öne çıkanları şöyle:


*Yabancıların yoğun olarak yaşadığı mahallelere hizmet etmek üzere Önder Mahallesi’nde, Altındağ Belediyesi tarafından tahsis edilecek binada Polis Merkezi açılacak.


*Yabancılar tarafından işletilen iş yerleri, yetkili idareler tarafından belirlenen açılış ve kapanış saatlerine uyacak. Denetimini polis ve zabıta ekipleri yapacak.


*Yetkili idarelerden izin alınmadan cadde, sokak ve kaldırımlar üzerinde mal teşhiri ve satışına izin verilmeyecek.


*Polis ve belediye zabıtasından oluşan ekipler, parklarda düzenli olarak denetim yapacak.


*Eğitim çağına gelmiş çocuklar tespit edilerek, her yıl temmuz ayının sonuna kadar İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirilecek. İhtiyaç duyulması halinde dil kursu açacak.


*Kaymakamlar, ilçelerinde ikamet eden yabancılara, kamuya açık alanlarda uyulması gereken kurallar hakkında, bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenleyecek.