İzmir'de Yunanistan'a Geçme Hazırlığındaki 154 Mülteci Yakalandı


İZMİR'in Foça ve Dikili ilçelerinde yasadışı yollardan Yunanistan'a geçmeye hazırlanan aralarında kadın ve çocukların da olduğu 154 mülteci yakalandı.

İlk olay Foça'da gerçekleşti


Bir istihbaratı değerlendiren Foça İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Foça-Yenifoça Sahil Karayolu'nun 10'uncu kilometresinde bulunan Acar Kamping civarında 41 yaşındaki Erol Kozak yönetimindeki 35 NCU 93 plakalı otobüsü durdurdu. Otobüste yapılan aramada, yasadışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçme hazırlığında oldukları tespit edilen 61 Suriyeli, 1 Kongolu 1 Ugandalı, 1 Etiyopyalı olmak üzere aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu toplam 64 mülteci yakalandı. Araç içinde ayrıca 32 adet can yeleği, 5 adet şamrel ve bunları şişirmede kullanılan 2 adet pompa bulundu. Toplam 20 bin lira para cezası da kesilen Erol Kozak, sevk edildiği adliyede tutuklanarak cezaevine gönderildi. Foça Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolleri yapılan mülteciler ise, Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edilmek üzere İzmir'e gönderildi.


İkinci mülteci grubu Dikili'de yakalandı


İzmir'in Dikili ilçesinde de yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçmeye çalışan 99 mülteci yakalandı. Alınan bilgiye göre, Sahil Güvenlik helikopterinin Madra Çayı güneyinde bir grup olduğunu tespit etmesi üzerine harekete geçildi. Sahil Güvenlik ekipleri denizde tedbir alırken Dikili İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçmeye çalışan Suriye uyruklu 43 kişiyi denize açılmadan yakaladı. İkinci operasyonda ise Sahil Güvenlik uçağı tarafından Madra Çayı'nda iki grup belirlenmesi üzerine Dikili İlçe Jandarma Komutanlığı ile irtibat kuruldu. Operasyonda 56 Suriye uyruklu mülteci karada yakalandı.