Batma tehlikesi geçiren yattaki 113 Suriyeli mülteci kurtarıldı


Muğla'nın Seydikemer İlçesi'nde, aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı 113 Suriyeli mültecinin içinde bulunduğu yat, aşırı yük nedeniyle su alarak batma tehlikesi geçirdi. Yattaki mülteciler, sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.


Fethiye Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekipleri bugün saat 04.00 sıralarında, Seydikemer'in Kumluova Mahallesi açıklarındaki Özden Çayı mevkiinde bir yatın su aldığı ve batmak üzere olduğu ihbarını aldı. Olay yerine giden ekipler, kıyıdan 1 kilometre açıkta sürüklenen 20 metre uzunluğundaki 'Fan-Fin' isimli yata ulaştı. Su alan yatta yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışan 34'ü çocuk, 19'u kadın 113 Suriyeli mültecinin bulunduğu tespit edildi. Aşırı yük nedeniyle su aldığı ve batma tehlikesi geçirdiği belirlenen yattaki, Yunanistan'ın Rodos Adası'na geçmeye çalıştıkları sanılan mülteciler, sahil güvenlik botuna bindirildi.


Fethiye Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı'na getirilen mültecilere su ve yiyecek ikram edildi. Olaya ilişkin ifadeleri alınan mülteciler, yat kaptanın tekne su almaya başladıktan sonra bota binerek kaçtığını ileri sürdü. Sahil güvenlik ekipleri, jandarma ve polisle birlikte, kaçan yat kaptanının yakalanması için çalışma başlattı. Suriyeli mültecilerin işlemlerinin ardından Muğla İl Göç İdaresi'ne teslim edileceği bildirildi.