Suriyeli mülteci öğretmen Türk çocuklara Arapça öğretiyor

20/7/2017

 

Gaziantep İl Müftülüğü bünyesinde açılan Kadın Aile Gençlik Merkezinde, Suriye'deki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye yerleşen mülteciler tarafında Türk çocuklarına Arapça dersi veriliyor.Ülkesinde yüksek lisans eğitimi görürken çıkan savaş sonrası önce Suudi Arabistan'a ardından Türkiye'ye kaçan 40 yaşındaki Reem Abdo 20 Türk çocuğuna 'ana dil' seviyesinde Arapça öğretiyor.

 

 Abdo, ülkesinde yüksek lisans yapacakken çıkan savaş sebebiyle göç etmek zorunda kaldığını belirterek, şöyle dedi:“Ülkemdeki savaş sebebiyle ailemle Suudi Arabistan’a gittim. Burada 3 yıl kaldıktan daha sonra hoşnut kalmadım ve 2 sene önce Türkiye’ye geldim. Türkmen bir hocamızın aracılığıyla Bayan Aile ve Gençlik Merkezi’nde Türk öğrenciler için yaz kurslarında Arapça öğretecek hoca arandığını öğrendim. Başvuru yaptım ve şimdi gönüllü olarak öğretmenlik yapıyorum. Türkiye’de çok mutluyum. Çocuklara Arapçayı severek öğretiyorum. Onların Arapça öğrenmesi, buradaki Suriyeli çocuklarla da olan iletişimi arttıracaktır.” 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

 Bu web sitesi Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.

Bu web sitesi içeriğinin sorumluluğu tamamıyla www.refugeenewsturkey.org ‘a  aittir ve AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

© refugeenewsturkey.org