Türk Kızılayı Ankara'da mülteci çocuklar için koruma merkezi açtı

Türk Kızılayı tarafından, 15 Temmuz darbe girişiminin ilk saatlerinde Genelkurmay Başkanlığı önündeki gruba ateş açılması sonucu hayatını kaybeden Türk Kızılayı Küçükesat Şube Başkanı Serhat Önder adına ‘Şehit Serhat Önder Çocuk Koruma Merkezi’ ve ’Şehit Serhat Önder Sosyal Hizmet Merkezi’ açıldı. Önder adına açılan çocuk koruma merkezinde bin 500 mülteci çocuğa psikososyal destek ve çeşitli eğitimler verilecek. Sosyal hizmet merkezinde ise Ankara’daki hastanelere gelen ve kalacak yeri olmayan vatandaşlara hizmet sunulacak.


Çocuk Koruma Merkezi'nin açılışında bir konuşma yapan Türk Kızılayı Başkanı Kerem Kınık, Türkiye'ye sığınan mültecilerin çocuklarının ihtiyaç duyduğu psikososyal hizmetlerinin verilmesi açısından bu merkezlerin çok önemli olduğunu vurgulayarak, UNICEF ve Norveç Kızılhaçı'nın da merkeze fon desteği sağladığını dile getirdi.


Merkezde kalan çocukların günlük beslenmelerinin de Türk Kızılayı Ankara Şubesi aş evinden sağlandığını belirten Kınık, merkezde güzel hizmetler verilmesi temennisinde bulundu.


Şehit Önder'in ailesi ile açılış kurdelesini kesen Kınık, daha sonra merkezde eğitim gören çocuklarla bir araya geldi. Çocuklarla sohbet ederek yakından ilgilenen Kınık, müzik derslerine de katılarak darbuka çaldı. Kınık, performansıyla çocuklardan büyük alkış topladı.