Suriyeli LGBTİ mülteciler: ‘Türkiye’de eşcinsel olmak hayatı daha da zor hale getiriyor’

Çeviri: Ezgi Gül – Tolga Er


İstanbul’da her Pazar, Suriyeli LGBTİ mülteciler toplanıyor ve ‘çay saati’ yapıyor. Gruptakiler, LGBTİ oldukları için diğer Suriyelilerden daha da fazla ayrımcılığa maruz bırakıldıklarını söylüyor. Suriyeli mülteci Ammar’a göre Türkiye’de gey olmak hayatı daha da zor hale getiriyor. Öte yandan LGBTİ topluluğu biraz olsun rahatlık sağlayabilse de Suriyeli LGBTİ’lerin çok azı Türkiye’de kalmaya kararlı.Türkiye’deki Suriyeli mülteciler, içlerine kapanmak zorunda kalmış bir grup.


Cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri dolayısıyla heteroseksüel mültecilerin yaşadığından daha fazla ayrımcılığa maruz kalıyorlar. İstanbul’da her Pazar, Suriyeli mülteci LGBTİ’ler toplanıyor ve ‘çay saati’ yapıyor. Oturma izni alma problemlerinden, barınak için başvurmaya ve oradan İstanbul’daki gey kulüplerinin aldıkları giriş parasına kadar birçok konunun tartışıldığı buluşmalardan birini Middle East Eye izlemiş ve Suriyeli LGBTİ’lerle konuşmuş.


‘Türkiye’de gey olmak hayatı daha zor hale getiriyor’


Suriye’nin başkenti Şam’dan gelen 19 yaşındaki Ammar, “Buraya bir iş bulup nasıl Avrupa için para biriktireceğimizi ve erkek arkadaşlarımızla ilgili sorunlarımızı konuşmaya geldik” diyor.

Ayrıca Ammar’a göre Türkiye’de gey olmak hayatı daha da zor hale getiriyor:

"Bir yere iş görüşmesine gittiğimde eğer LGBTİ olduğumu anlarlarsa bana iş vermeyi reddediyorlar. Oysa ki bulabildiğim her işe bakıyorum. Ayrıca kimliğimiz yok. Hoş heteroseksüel mültecilere de kimlik verilmiyor bize mi verecekler?"


Suriyeli LGBTİ’ler mülteci ağlarından da dışlanıyor


Ayrıca Suriye’ye hakim olan muhafazakar bakış açısı Suriyeli mültecileri takip ediyor, LGBTİ’lere yönelik ‘damgalama’ Türkiye’de de sürüyor. Dolayısıyla Suriyeliler LGBTİ’ler, mülteci ağlarından da dışlanıyor. Haftalık çay saatlerini düzenleyen Menem, Suriyeli ailelerde geylere karşı şiddetin çok rastlanılan bir durum olduğunu ifade ediyor. Menem, iki Suriyeli geye Antep ve Urfa’dan ‘kaçabilmeleri’ için yardım ettiklerini, çünkü geylerin kendi aileleri tarafından tehdit edildiklerini ifade ediyor. Ancak ailelerinin desteğini alamayan ve kendi toplumunun dışına itilen Suriyeli LGBTİ’ler birbirleriyle dayanışıyor.


’26 kez sınırı geçmeyi denedim’


Ali ise 25 yaşında Halepli bir mülteci. Suriye’de Fransız Edebiyatı okuyan Ali, Türkiye’ye gelişini şöyle anlatıyor:

"Savaş bütün hayallerimi yıkıyordu. Onları gerçekleştirebilmek için kendime bir şans vermek zorundaydım, Suriye’den ayrıldım. Türkiye’ye geçen ay gelene kadar 26 kez sınırı geçmeyi denemek zorunda kaldım."


Ali ailesine cinsel yöneliminden Suriye’den ayrılana kadar hiç bahsetmemiş ve ‘tehlikeli yolculuğa’ çıktıktan sonra sosyal medya aracılığıyla Türkiye’deki LGBTİ’lerle iletişim kurmuş.


Grup farklılıkları benimsiyor

Ali’den sonra diğer katılımcılar geldikçe odadan yükselen kahkaha sesleri artıyor, gelen herkes birbirini tanıyor. Bir grup önceki günü İstanbul’daki bir gey kulüpte geçirirken diğer bir grup ise iftara gitmiş. Fakat o ‘çay saati’nin ana konusu İstanbul Onur Yürüyüşü. Yürüyüş ise otoriteler tarafından yasaklandı ve karşı koyan protestocuların gözaltına alınmasıyla sonlandı.

Sosyal Poltikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) Genel Sekreteri Emirhan Deniz’e göre 2013 yılında ortaya çıkan hükümet karşıtı Gezi Direnişi sonrasında LGBTİ’liler, hükümet ve toplum tarafından daha da çok hedef alınmaya başlandı.

Deniz, 15 temmuz darbe girişiminin ardından oluşan devlet baskısının LGBTİ hareketine de sıçrayacağını düşünüyor.


Nefret suçları cezasız kalıyor


Geçen sene öldürülen trans aktivist Hande Kader’in ardından, bu sene de Suriyeli gey bir mülteci ölü bulunmuştu. KAOS Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği’nin 2016 yılında hazırladığı rapora göre 2015 yılında LGBT üyelerinden 5’i nefret suçundan dolayı öldürüldü, 32’sine karşı da saldırıda bulunuldu. Menem, yerel LGBTİ ağının Suriye’den gelen LGBTİ’lilere yardımcı olduğunu söylüyor. SPoD, sadece ‘çay saati’ etkinliklerine ev sahipliği yapmakla kalmıyor, aynı zamanda ücretsiz Türkçe dersleri de veriyor. Menem, Şişli Belediyesi ile çalışan LGBTİ’lerin kimlik almak için zorunlu olan kan testlerini mültecilere yaptırdığından bahsediyor ve espriyle ekliyor ‘Şişli Belediyesi eşittir LGBTİ Belediyesi’.


Suriyeli LGBTİ’ler Türkiye’de kalmak istemiyor


Türkiye LGBTİ topluluğu biraz olsun rahatlık sağlayabilse de Suriyeli LGBTİ’lerin çok azı Türkiye’de kalmaya kararlı. SPoD tarafından düzenlenen Türkçe derslerine katılan Ali ve Ammar, Türkiye’den ayrılmak isteyenlerden sadece ikisi. Ali ve Ammar’ın aldığı dil derslerinin devlet tarafından destek verilmeyen organizasyonlar tarafından düzenlenmemesine ilişkin karar yüzünden, ‘Onur Haftası’nın ardından hükümet tarafından iptal edilmiş. Her ikisi de Türkiye’de LGBTİ’lerin durumunun kötüleşmesinden endişe duyuyor ve Avrupa’ya gitme planları yapıyor. Ali, İstanbul sokaklarında uğradığı tacizleri hatırlatıyor ve ABD’ye iltica için başvurduğunu söylüyor.


Yerel topluluğun yardım çabalarına rağmen İstanbul, Suriyeli LGBTİ mültecileri için başka güzergahlara aktarma olmaktan öteye geçemiyor.

Menem, “LGBTİ’lilere olan bu saldırıların kendileri için de endişe yarattığını” söylüyor.
Etiketler: