“BURADA MERHAMET ÇOK”

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli mülteciler, savaştan uzak bir ortamda hayatlarını idame ettiriyor. Türkiye’de birçok açıdan hayatlarına kolaylıklar sunulduğunu belirten mülteciler, şimdilerde özellikle “şiddet” olgusu ile karşı karşıya gelmelerinden dolayı üzüldüklerini söylüyorlar.

Suriye’deki savaştan, bomba seslerinden kaçarak Türkiye’ye sığındıklarını söyleyen mülteci vatandaşlardan Fatma Elimğan, Akçakale Suriye sınırından ülkeye geldiklerini ve Malatya’da hayatlarını devam ettirdiklerini söylüyor.

Elimğan, “Savaştan çıkıp, kaçıp geldik. Bizim durumumuzu en iyi anlatan şey bu. Oradan ‘kaçtık! Savaş çok kötü bir şey. Dumanlar, bombalar, uçaklar… Çocuklar öldü, insanlar öldü. Çocuklar halen çok korkuyor. Yüksek bir ses duyduklarında kaçıyorlar” sözlerine yer verdi.

Türkiye’de oldukları için mutlu olduklarını söyleyen Fatma Elimğan, “Şimdi Türkiye’deyiz ve korkumuz artık yok çok şükür. Malatya’yı, Türkiye’yi çok seviyoruz. Burada merhamet çoktur; bize erzak verdiler, zekatlarını verdiler. Burada bir evde kirada oturuyoruz. Bir oğlum var o çalışıyor, bize bakıyor. Millet de bize hep yardım ediyor” ifadelerinde bulundu.

Ülkelerinin topraklarını özlediklerini söyleyen Elimğan, “Suriye’de savaş bitse elbette gideriz. Keşke gidebilsek. Sizin toprağınız çok güzel. Bizim toprağımız da bize çok güzel. Herkesin memleketi çok güzel. Allah Türkiye’den razı olsun. Burası çok güzel” diye konuştu.