Suriyeli tarım işçisine bir kasa yerine üç kasa taşıtılıyor

Tarım ve ucuz işgücünün merkezi olan Çukurova’da kavurucu sıcağın altında çalışan genç, kadın ve çocuk işçiler, uzun çalışma saatlerine rağmen karın tokluğuna çalıştırılıyor. Bir kasa yerine üç kasa biber omuzlayan Suriyeli Ahmod, günde aldığı 49 TL’ye mecbur olduğunu dile getirdi.


Çukurova hem tarımın hem de ucuz işgücünün merkezi. Kavurucu sıcağın altında omuzladıkları kasaların altında biber, domates taşıyan, gençler, kadınlar ve çocuk işçiler, hak ettikleri ücreti alamıyor. İş bulamadıkları için tarlada çalışan gençler, gün içinde binden fazla kasa taşıyor. Gündüzün ağır yükünü gece yorgunluk olarak çeken gençlerin birçoğu okul harçlıklarını çıkarmaya geliyor.

‘MECBURUZ ÇALIŞMAYA’


Emek sömürüsünün en dibinde yer alan Suriyeli mülteciler ise, karın tokluğuna çalıştırılıyor. Sabah saat 06.00’dan akşam saat 18.00’e kadar çalıştırılan gençlere, en ağır iş olan kasa taşıma ve yükleme işi veriliyor. Gençlerin başında bekleyen çavuşlar ise genç işçilere nefes aldırmıyor. Aşırı sıcaklar altında susuz çalıştırılan mülteci gençler, günlük 49 TL yevmiye alıyor. Suriyeli Ahmod, çelimsiz bedeniyle bir kasa yerine 3 kasa biberi omuzlaması dikkat çekiyor. Kızgın güneşin altında durmaksızın çalışan Ahmod, “Eve ekmek götürmek için çalışıyorum. Mecburuz burada çalışmaya” diye konuştu.