Mülteciler yaşama tutunuyor


YEREL yönetimlerle birlikte mülteci konusunda da önemli çalışmalara imza atan Kahramankazan Belediyesi, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak ilçeye yerleşen binin üzerindeki mülteciyi yalnız bırakmayıp, yakından ilgileniyor. Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve yardım ekibi, mülteci ailelerin her türlü sorun ve sıkıntısıyla ilgilenip, gerekli desteği veriyor.

Kahramankazan Belediyesi sosyal yardım birimi içinde oluşturulan özel ekip, ilçe genelinde yaşayan binin üzerindeki mülteciyle yakından ilgileniyor. Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve eşi Meral Ertürk de ekiplerle birlikte mülteci ailelerin evlerine konuk oluyor. Ertürk ve ekipler mülteci ailelerin her türlü sorun ve sıkıntısıyla ilgilenirken, onlara gereken desteği veriyor. Bu kapsamda ihtiyacı olan mülteci ailelere barınma, gıda, ısınma ve diğer konularda yardım ediliyor. Ziyaret edilen evlerde çocuklar da unutulmayarak oyuncaklar hediye ediliyor.

SEİTA VE 8 ÇOCUĞU

Kahramankazan'da 8 çocuğu ile birlikte yaşayan 37 yaşındaki Seita Alturkey de bu mültecilerden biri. Kocası Suriye'nin Rakka kentinde DEAŞ tarafından öldürülen Seita, çocuklarını da yanına alarak önce Şanlıurfa'ya oradan da Kahramankazan'a geliyor. Seita en küçük kızı 3 yaşındaki Cevahir'i de Kahramankazan'da dünyaya getiriyor. Belediye yardım ekipleri zor şartlar altında yaşayan Seita ve çocuklarına tüm imkanlarını seferber ederek yardım ediyor. Seita ve çocuklarını kaldıkları harabe şeklindeki gecekondudan bir apartman dairesine yerleştiren ekipler, benzer şekilde ilçedeki birçok mülteci aileye yardım ediyor. Ekipler, Seita'nın ikiz olan oğulları 21 yaşındaki Majed ve Khalid'in özel bir şirkette işe yerleşmesini de sağladı. Ailenin yaşları 4 ila 15 arasında değişen çocukları Hamid, Sultan, Gufran, Awatıf, Aswhak ve Cevahir'den ise okul çağındakiler ilçedeki okullarda eğitim görüyor.

Seita, Kahramankazan'da Türk insanın misafirperverliğini, sıcak dostluğunu gördüklerini belirterek, "Suriye bizim vatanımızdı, ancak artık yeni vatanımız Türkiye oldu. Bizlere yalnızca sınır kapılarını değil, gönül kapılarını da açan başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk olmak üzere tüm Türk Milleti'nden Allah razı olsun. Sizler olmasaydınız bizler şimdiye kadar ölmüş olacaktık. Bize kendi milletimizden olan Araplar bile sırtlarını döndü. Arap liderler başlarındaki taçları çıkarıp bir kenara atsınlar, onlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ayakkabılarını başlarına koyarak taç yapsınlarö dedi.

21 yaşındaki ikizler Khalid ve Majed ise, Başkan Ertürk'ün kendilerine bir iş bulduğunu belirterek, “Allah Türkiye'den razı olsun. Sizler bizlere kendi çocuklarınızmışız gibi sahip çıktınız" dedi.

BARIŞ İÇİNDE YAŞIYORUZ

Başkan Ertürk de, Kahramankazan'da farklı kültürlerin bir arada barış içinde nasıl yaşayabildiğini tüm dünyaya gösterdiklerini belirterek, “İlçemizde mültecilere yönelik yaptığımız çalışmalar yerel yönetimler alanında dünyaya örnek teşkil edecek boyutta. İlçemizde Suriyelilerin çoğunlukta olduğu binin üzerinde mülteci bulunuyor. Biz onları mülteci olarak değil, kardeşlerimiz olarak görüyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği yolda, onlar için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye'ye uyum sağlamaları için elimizden geleni yaparken, ülkelerindeki savaşın bir an önce biterek vatanlarına kavuşmaları için dua ediyoruz" diye konuştu.