Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Mülteci Medyası Derneği, Suriyeli mülteciler ve dernekleri hakkında ayrımcı ve hedef gösteren açıklamalarda bulunduğu gerekçesiyle İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu.


Evrensel Gazetesi'nin yaptığı habere göre, Mülteci Medyası, mültecilere yönelik nefret söylemi içeren açıklamalar ve mülteci derneklerine yönelik hedef gösteren paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu.


İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ hakkında ‘Mülteci Medyası Derneği’ tarafından suç duyurusunda bulunuldu. Dernek yöneticileri tarafından İzmir Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçede Özdağ’ın Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama (TCK. Madde 216)’ , ‘Hakaret (TCK. Madde 125)’ , ‘Nefret ve Ayrımcılık (TCK.Madde 122)’ suçlarını işlediği iddia edildi.


Ümit Özdağ’ın onaylı Twitter hesabından yapılan paylaşımların yer aldığı suç duyurusu dilekçesinde “Suriyelileri, istilacı, işgalci, rezil, mafya ve benzeri aşağılayıcı ifadelerle anmakta, ülkemizde sığınmacı olarak bulunan Suriye halkını ve mensuplarını sürekli hedef olarak göstermekte, hakaret, aşağılama, nefret ve ayrımcılık suçlarını işlemektedir” denildi.