Çocuk çocuktur göçmen de olsa mülteci de olsa okumak onların da hakkıdır
Sayın Esra Kartal, bugün refugeenewsturkey.org internet haber sitemize ulaşıp okulda olması gerekirken, Ankara'da, başkentte tarlada çalıştırılan mülteci çocukların sesini bize ulaştırdınız. Öncelikle bu duyarlılığınız için teşekkür ederiz. Kendinizi kısaca tanıtıp, olayı nasıl öğrendiğinizi anlatabilir misiniz?


Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler bölümünden 15.06.2020 tarihinde mezun oldum. Şu an Atılım Üniversitesi Yüksek Lisans programı Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisiyim. Suriyeli Mülteciler Çerçevesinde Türkiye- Avrupa Birliği İlişkileri üzerinde çalışıyorum. Gökyüzü Sanatsal İyilik Vakfı gönüllüsüyüm, . Gökyüzü Sanatsal İyilik Vakfı olarak ihtiyaç sahiplerine ulaşarak ayni ve nakdi bağışlarda bulunuyoruz. Ayıca sahada farklı insan hikâyeleri dinliyoruz. 01.09.2021 ve 03.09.2021 tarihlerinde Ankara Polatlı Temelli bölgesindeki Mevsimlik işçilerine et dağıtımı ve yanında çocuklarına oyuncak dağıtımında bulunduk. İki farklı çadır kentinde her yaştan çocuklar ile karşılaştık. Bu çadırlarda yaşayan insanların temel ihtiyaçlarının dahi karşılanmadığını gözlemledik. Zor şartlar altında yaşayan çocuklardan sadece birkaç tanesi Türkçe konuşmaktaydı. Türkçe konuşan çocukların yardımı ile diğer çocukların isteklerini dinledik. Bölgeye gittiğimizde birçok çocuk soğan tarlasında çalışmaktaydı.


Çocukların kendisi bu olayı nasıl yorumluyor, örneğin okula gitseler ne olmak istediklerini söylüyorlar?


Çocukların okul yerine tarlalarda çalışması beni ve ekip arkadaşlarımı derinden etkiledi. Kız çocukları ile sohbet ettiğimizde çocuklar erkenden evlenmek istemediklerini, okumak istediklerini, hayal ettikleri meslekleri bizlerle paylaştılar. Çocuklar sırayla istedikleri meslekleri söylediler savcı, öğretmen ve avukat olmak isteyen çocuklar bulunmaktaydı. İçlerinden bazıları Türkçe bilmedikleri halde bizlerden Türkçe hikâye kitaplarını sevinçle aldılar.


Son olarak eklemek istediğiniz başka bir şey var mı sayın Esra Kartal?


Her çocuğun eğitim ve öğretim hakkı vardır. Bu güzel hayallere sahip çocuklarımızın okula gitmeleri en büyük temennimizdir.


Sayın Kartal size bir kez daha teşekkür ediyoruz, Ankara'da başkentin burnunun dibinde yaşanan bu dram yüzümüze bir tokat gibi çarptı. Bu durumun bir önemli boyutu da hukuka aykırı olmasıdır, ülkemizde zorunlu eğitim çağında olan her çocuk okula gitmek ve eğitim almak zorundadır. Tüm ilgili kamu görevlileri bunu sağlamakla mükelleftir. Bu küçük mülteci çocukların sesini kamuoyuna taşımak için elimizden geleni yapacağımızdan emin olabilirsiniz..